November 2021

 
 
 
 
TURVALINE SANTIMINE

Kuidas santida piirangute ajal?

 
 
 
 

Ajad on sellised, nagu need on. See tähendab, et mardid ja kadrid peavad sanditama samuti vastutustundlikult. Õnneks selleks võimalusi jagub!

 

7 ideed, kuidas santida turvaliselt

 

Koli sandipere veebi

Üllata sõpru ja sugulasi suhtluskanalites kõnedega. Las nad olla jahmunud, kui teisel pool ekraani piilub vastu mitmeid silmapaare, kuid kõik maskide taga peituvad inimesed jäävad mõistatuseks. Kui lähedased toru ei võta, helista ülemusele - kaalul võib siiski olla õhtusöök! Proovida võib huupi ka tundmatutele profiilidele ja numbritele - nii saab taaselustada mälestuse lapsepõlves tehtud "tüngakõnedest".

Kui nüüd tekkis küsimus, kuidas annid kätte saada, siis moodsas maailmas on selleks nii pakiautomaadid kui -robotid. Aga miks mitte paluda kõne vastuvõtjal hoopis annetada heategevuseks: tite hambaraha lastehaiglale, juudi kaupmehelt ostetud värske õhu tasu taaskasutuskauplusele või hobusele mangutud kaeraterad eurodena loomade varjupaigale?

 

Kohtu peredega õues

Mis oleks, kui riputaks poestendile ja tänavalaternatele sildid, et mardid-kadrid ootavad kohtumist kindlal kellaajal suure vahtra all? Nii saab harjutada igaüks kommiviset annikotti ja avastada endas peituva talendi. Või laulad hoopis naabri akna all? Las ta siis üllatub, et serenaadi üürgava kavaleri asemel on end hoopis sandid üles rivistanud!

 

Sandi toast tuppa

Ukselt uksele käimine ei pea tähendama mööda külavahet kooserdamist. Proovi, mis saab siis, kui koputad masekeeritult vannitoauksele, mille taga su oma pereliige vanni võtmas, või jalutad lauluga sisse töötuppa, kus elukaaslane veebikoosolekut pidamas. Las nad siis nuputavad, mida sulle annikotti pista või millise teene võlgu jäävad!

 
 
 
 

Kasuta olukordi, millesse niigi satud

Töötad lasteaias, koolis või kontoris? Sellisel juhul haara härjal sarvist ja saabu mardi- ja kadrilaupäevadel kohale kostümeeritult. Las siis kolleegid imestavad, et töötavad päevaks "loomaaias" ning võtavad tulevaseks aastaks kaasa teadmise, et tark ei jäta võimalust kasutamata!

 

Tee eelkokkulepped

Kui siiski tahad käia kodust kodusse, siis pane kokku oma sandipere neist inimestest, kellega koos nii või teisiti igapäevaselt toimetad. Õnne ja tervist mine tooma samuti vaid sama ringkonna kodudesse, veendudes eelnevalt, et oled nende juurde oodatud. Kodude arvukuse asemel keskendu hoopis pikale eeskavale - nii saavad santijad ja võõrustajad suurema naudingu ning väheneb kontaktide arv.

 

Mask maskile liiga ei tee

Aeda, akna alla või tuppa minnes kanna sandimaski all ka näomaski. Teadagi, et topelt ei kärise!

 

Püsi terve

Mine santima ainult siis, kui oled veendunud, et oled terve! Ja kui ei saa minna välja ega võõrustada, siis ei anna häda häbeneda - otsi puuoks ja vitsuta end ise, et tagada parem kaitse haiguste vastu. Terveks-tugevaks, terveks-tugevaks!

 
 
 
 
 
KODUS

VÄLJAKUTSE: kuidas kaunistada mardi- ja kadripäevaks kodu?

 
 

Üks asi on käia teiste kodudes santi jooksmas, aga tegelikult aitab õige tunde tekitamisele kaasa ka oma kodu kaunistamine. Miks mitte sättida söögilaud või sisekujundus ka mardi- ja kadripäevale sobivalt!? Jõulude, munadepühade ja jaanipäeva ajal on hooajaliste dekoratsioonide loomine juba üsnagi harjumuspäraseks ju saanud. Lisades sinna aga ka hingedeaja pidulikuma tähistamise, tekiks aastaringi juurde veel üks tähtpäev, mida põnevusega oodata ja oma ajaarvamises arvestada.

 

6 ideed, kuidas mardi- ja kadripäevaks kodu kaunistada

 

  • Korrasta kodu. Üks, mis kindel - mardi- ja kadripäevaks tuleb ikka kodu puhtaks kraamida! Egas tea ju kunagi, millal sandipere su korda hindab ja kiitus kulub ära igaühele.
     
  • Ümbritse end maskidega. Ka kodus võiks tuua mängu ühe silmatorkavamaid sümboleid - mardi- või kadrimaski. Neid võiks teha igas suuruses ja kõiksugu materjalidest, mõned tervitamas uksel sante, teised taldrikus sööjaid.
     
  • Aseta reliikvia lauale. Lauale võiks pidupäevale kohaselt tuua perekondliku reliikvia - aastakümneid vanad sööginõud. Mis siis, et vaasist killuke puudu või lusikal sisse sööbinud plekid. Esivanematelt päritud esemed on sageli tänu sellele hoopis väärtuslikumad. Nii saad laua taga head-paremat maitstes lasta lennata mõttel, kuidas miski neist täkke on saanud ja mis elu näinud - ehk ka mardi- ja kadrisante? 
 
 
 
 
 
  • Tõsta vitsad vaasi. Teadagi toovad mardid ja kadrid õnne, kuid sellele lisaks ka tervist. Santide vööl rippuvad vitsakimbud võiksid novembris rännata ka vaasi - mardipäeval ikka lehtpuu, kadripäeval okaspuu omad. Nii on see justkui meeldetuletuseks endale, et tasub virgem ja tervist jälgivam olla. Pikad kaseoksad aga lisavad rippuvana tunnet teispoolsusest. Onju mardid ja kadridki meie esivanemate hinged, kes kaugelt kohale rännanud, et meile küllust ja vedamist tuua. Ja kui sandid su ukse taha ei ilmu, siis võib pühade lõpuks end lõppude lõpuks ka ise terveks ja tugevaks vitsutada!
     

  • Istu esivanematega koos laua taha. Esivanemate pildid seintel tekitavad sooja tunde, aga loovad ka võimaluse aegadetagustel külalistel tulla õhtusöögiks sulle seltsi, kui nende kehastusi - mardi- ja kadrisante - ei peaks ukse taha ilmuma. 
     

  • Anna märku küünlavalgusega. Niipea, kui mihklipäev kukub, saabub ilmselt paljudel alateadlik tahtmine küünlaid põletada. Kes teab, ehk on see tunnetus, et hingedeaeg on käes ja neile võiks aknalauale märguandeks valguskuma jätta. Niisamuti on see heaks tähiseks külla tulevatele martidele ja kadridele, sest ainult hull on see, kes endale õnne ei taha ligi lasta ja tuled kustu paneb!

 

Allikas: lauravihik.blogspot.com >>

 
 
 

Jaga oma mardi- ja kadripäevaks

kaunistatud kodust pilte, kasutades

#hakkamesantima

 
 
 
 

KÖÖGIS: karaskimuffinid

 
 
 
 

Usu või ära usu, aga lisaks külmetavatele küüntele ja valutavatele varvastele koriseb kadrisantidel ka kõht! Sel puhul on kadripäevatoitudele spetsialiseerunud Inga Paenurm mõelnud välja karaskimuffinite retsepti, millega valmivad kõige hõrgutavamad annid kadridele või kodus tähistajate endi pidulauale! 

 
 

Vaja läheb: 

5 muna 
1 liiter keefiri 
125 g võid 
125 g õli 
300 g mitmeviljajahu 
350 g kaerakliisid 
300 g odrajahu 
1,5 tl soodat 
soola 

 

      Valmista nii: 

  • Sulata või. 
  • Sega kokku vedelained: munad, keefir, või ja õli. 
  • Lisa kuivained ja sega mass ühtlaseks. Sega kindlasti käega ja maitse vahepeal! 
  • Määri vormid võiga kokku. Tõsta segu vormidesse. 
  • Küpseta ahjus 185 kraadi juures 45 minutit.   

       Kogusest valmib 3 pätsi karaskit või 40 muffinit. 

 

 
 
 
 
 

PERE JA SÕPRADEGA: viktoriin, lühifilm, 

rollijaotus ja meisterdamisõhtu

 
 

Mida teha, kui ukse taha sante ei ilmu ning ise marti ja katri jooksma minna ei tihka? Kogu oma pereliikmed kokku ja korraldage üks vahva mardi- ja kadriõhtu! Pakume sulle sel puhul valiku tegevusi.

 
 
 

Pane oma pere ja sõprade teadmised proovile viktoriinil

 
 

Pärast ühist kehakinnitust on hea panna proovile igaühe teadmised. Ava aga pidulaua taga allolev link ja tiri kaaslased võistlustulle!

VIKTORIIN: Kui hästi tunned mardi- ja kadrisante?
 
 
 
 

Korralda kadripäeva videolavastuse ühisvaatamine 

 
 

MILLAL? 25. novembril kell 18.00

KUS? Hakkame santima Facebooki ja Youtube'i kanalil

 

Kadripäevale pühendatud videolavastus Virumaa pärimuse ainetel “Igavikuilma ilmutused”

 

Kadri on väike tüdruk, kes armastab kodus aknast välja vaadates unistada. Ühel õhtul liiguvad läbi hämaruse Kadri poole kadunute hinged, mida sügisene tuuleiil aknast sisse kannab. Hinged ei tule tühjade kätega. Neil on kaasas rikkalik muistne teadmistepagas, mille abil pimedaid sügisõhtuid vallatumaks ja värvilisemaks muuta.

Sellest pagasist saab lusti Kadri pere, kuid jätkub külluslikult ka kõigile meile. Videolavastuses näeme eesti, vene ja kreeka hingedeajaga seotud rahvakombeid.

 

Lavastaja Tiina Rumm, kunstnik ja dramaturg Kristen Suokass. Lavastuses osalevad Eesti folkloorirühmad Tarvanpää (Rakvere) ja Suprjadki (Narva) ning väliskülalised Kreekast.

 
Loe lähemalt!
 
 
 

Jaga kodused rollid ümber

 
 

Oled väsinud kehastamast päevast päeva ühte ja sama rolli? Sellisel juhul pakuvad mardi- ja kadripäev ideaalse võimaluse. Ometi kord võid olla koduseinte vahel kasvõi hani! Või sokk! Või hoopis kadrinoorik?

 

Kui ise ei suuda valikut langetada, tee test ja saa teada, kelle rolli peaksid pühade ajal enda kanda võtma!

TEST: Kelleks peaksid kehastuma?
 
 
 
 

Veetke ühiselt aega meisterdades

 
 

Mardi- ja kadripäeval on peaasjalikult keelatud linatööd ja lambaniitmine. See tähendab, et nobedatele näppudele saab tegevust leida muul moel, nt valmistades endale kaunis või hirmuäratav mask.

ÕPETUSED: mardimask paberist, kotist ja korvist
VIDEOÕPETUS: papist mardimask
ÕPETUSED: kurg, sokk ja kadrititt
 
 
 
 
 
 
 
 
RAHVALOENDUS

Kui palju on Eestis mardi- ja kadrisante?

 
 

Juba neljandat aastat loendame üles Eestis ringlevad mardi- ja kadrisandid. Kui me räägime, et sanditamiskombestik on meil endiselt elus, siis annab säärane rahvaloendus natukenegi ülevaadet ka numbriliselt. Ühest küljest ärgitab see teemeäralikul moel sanditama, kuid laiemas plaanis saab aimu, kui elujõuline komme tegelikult on.

 

Kas teadsid?

  • Kõige enam liiguvad mardid ja kadrid ringi 3-4liikmeliste sandiperedena.
  • Enim marte (2939) loendati kokku eelmisel aastal.
  • Kadridele läinud aasta aga tänu piirangutele nii edukas ei olnud. Neid pani end rahvaloendusel kirja enim 2019. aastal, kokku 276 kadriperet.
  • Kõige rohkem marte ja kadrisid liigub ringi Harju- ja Tartumaal
  • Ühe elaniku kohta on enim sanditajaid aga hoopis Saaremaal.
 
 
 

 

Selle aasta mardi- ja kadrisantide rahvaloendus toimub

9. novembrist 30. novembrini.

 

 
 

SEL AASTAL SAAB PANNA LISAKS TAVAPÄRASELE KIRJA KA SELLE, KUI...

...jooksed marti ja katri virtuaalselt.

...jooksed ukselt uksele asemel toast tuppa.

...jooksed marti ja katri keskkonnas, kus nagunii tegutsed (koolis, lasteaias, töökohal).

 
 
Pane oma sandipere rahvaloendusel kirja!
 
 
 
 
 
 
 
KADRIDE TOIDULAUAL

Kokka koos Maria Aleksandrovnaga

 
 

Maria Aleksandrovna videotes on kokku sulanud kaks tema kirge: rahvuskultuur ja toiduvalmistamine. "Juba lapsena salvestasime õega koos küpsetades oma kokasaateid kassettmakile. Ülikoolis õppisin rahvaluulet, hiljem omandasin koka eriala. Nii olen nüüd tutvustamas eestlaste lemmiktoite tänapäevases võtmes. 
Kaunviljad, kama, pähklid, mesi, hapukoor, munad on kõik ammused ja traditsioonilised toiduained esivanemate laual. Kuigi eestlaste toidukultuur on läbi sajandite olnud väga lihtne ja kasin, siis saab nendest samadest toiduainetest tänapäeval teha tõelisi maiusroogi!"

 

Maria Aleksandrovna

kyllusesarv.wordpress.com >>

 
 
 
 
 

Hapukoorekook

 

Hernepuder

 

Kadrimaius

 
 
 
 
 
 
Vaata videot!
 
Vaata videot!
 
Vaata videot!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
MARDIPÄEV

Kolm rollisoovitust mardipäevaks

 
 
 
 

TOHTER

 
 

Lubage esitleda - selle aasta kõige nõutum sandipere liige - tohter! See, et mardi- või kadrisant vaevu veerida mõistab, on üsna tavaline. Seda enam paneb imestama, kui mõni neist lausa kõrgemas koolis on käinud ja hamba-, tõpra- või mõneks muuks tohtriks õppinud on. 
Tohtrihärra vööl on igaks haigusjuhtumiks tervistav mardivits, aga ka saag, pudrunui, naelad, nöör ja muu tarvilik instrumentaarium. Kui muu ei aita, siis vitsast on alati abi! 
Arstipauna pane aga kõik see vajalikum: lutsukommid, mis parandavad ka silmanägemist; plaastrid, mis löövad kinni ka hingehaavad ja ärgem unustagem desovahendit! 

 
 
 
 
 
 

MARDIKARU

 
 

 

Maiasmokkade eestkõnelejale meeldib ühtviisi tantsida, voodites püherdada ning vallalisi tüdrukuid kaisutada. Kui karu su voodist padjad, tekid ja linad välja viskab ja seal mehemoodi hullab, on peagi oodata perelisa. 

Võib juhtuda, et mardipere on oma karu aga korralikult taltsutanud. Sel juhul polegi mesikäpp ainult pahanduste peale meister, vaid võib osutuda tõeliseks tantsulõviks. Mõnikord on karu kõrval ka karutaltsutaja, kes pererahvale mõmmiku poolt ära õpitud trikke esitleb. 

 
 
 
 
 
 

HANI

 
 

 

Karvase kasukaga hani annab häbenemata valjuhäälselt märku, kui palju ande tema noka vahele mahub.  “Anna raha, anna raha!” kostub üle toa ja kõlisevad mündid leiavadki tee suurest kulbist tehtud noka sisse. Taktitundeline pererahvas saab aga ütlematagi aru, et hane nokk on kui ettesirutatud abivajav käsi, millest mööda vaadata on võimatu. 

 
 
 
 
 
 
Vaata ka teisi mardirolle!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
KADRIPÄEV

Kolm rollisoovitust kadripäevaks

 
 

KADRIPRUUT

 
 
 

Kindlasti on kadrisantide hulgas paar verivärskelt armunuid, kes üksteiselt silmi pöörata ei saa. Mõnikord võib juhtuda, et armastuseloor on nii läbipaistmatu, et pruut ei märkagi, kuidas peigmees end vaid tema najal püsti hoiab. Samuti võib juhtuda, et kadriperes on juba „habemega“ pruut, kel õrn ootus endiselt rinnus pakitsemas, kui närbunud pruudikimp tema käes annab aimu tema pikaleveninud ootusest. Aga miks mitte leida just sanditamise käigus temale see härra Õige? 

 
 
 
 
 

JUUDI KAUPMEES

 
 
 

Kui kadrisantide hulgas särab keegi nagu juudi jõulupuu, võib olla tegu juudi kaupmehega, kes igal sobival hetkel oma poe üles seab! Siinkohal aga tasub ettevaatlik olla, sest sorava jutuga kaubitseja pilgu alt vabanenuna võid avastada end olevat ostnud tühja-tähja, mida sul mitte kunagi vaja ei lähe. Näiteks võib kaubaks minna: üksik king, päikesekellaks nimetatud kaigas, täisügamispulk, kirbulõks või roosa klaasikild. 
Juudi kaupmehed olid vanal ajal eesti külades tuntud, aga ka kardetud. 

 
 
 
 
 

SIKK

 
 
 

Kui kadriperes kedagi mustaks lambaks tembeldada, siis just sikku, kes oma sarvedega kõiki valimatult puksib ja alailma puskleb. Sabaks pandud märja kasevihaga pritsib ta kogu ümbruse vett täis. On teada, et mõnel pool olla ta enne tarre pääsemist oma saba lausa poriloiku või mudaauku pistnud. Üldiselt tundub, et sikk käitub pigem nagu elevant portselanipoes, kes ei näe, kuhu astub. Võimalik, et tegu on pimesikuga. Kuna ka vanemal ajal lasti kadrisikk pimedasse rehetuppa vaid kadriema tungival palvel, siis võib arvata, et tänapäevastes oludes peaks taolist sikku väga tugevalt ohjes hoidma, et pererahvast mitte välja vihastada. 

 
 
 
 
 
Vaata ka teisi kadrirolle!
 
 
 
 
 
 

Jaga oma mardi- ja kadripäeva pilte, kasutades

#hakkamesantima

 
 
 
 
 
PÕNEVAT MEILT JA MUJALT

Santimiskombestik Eestis, Leedus ja Kreekas

 
 
 
 
 
 
 

VIDEOLOENG: Kristi Pumbo “Sanditamistraditsioon – väljasurnud või ikka veel elus?” 

Kristi käsitles Baltica foorumil tehtud ettekandes aktsiooni “Hakkame santima!” ellukutsumise tagamaid ning seniseid suuremaid õnnestumisi, puudutades seejuures Eesti sanditamistraditsiooni minevikku ja olevikku.

 

Vaata videot >>

 
 
 
 
 
 

VIDEOLOENG: Dalia Urbanavičienė “Leedu vanade maskitraditsioonide mitmekesisus” 

Dalia tegi Baltica foorumil ülevaate Leedu vanadest sandirollidest, nende jagunemisest, päritolust ja ilmnemisest nii kalendri- kui isiklikel tähtpäevadel.

 

Vaata videot >>

 
 
 
 
 
 

KÜLAS EESTIS: Kreeka sanditajad 

Kadripäeva paiku on Eestisse oodata külla Kreeka sanditajaid, kes tutvustavad oma kombeid ning osalevad ka kadripäevale pühendatud videolavastuses

 

Kreeka folkloorirühm „Pyrsos“ esitleb Põhja-Kreekast Naousast pärit karnevalitraditsiooni „Gianitsaros and Boules“, mille juured viivad Antiik-Kreekasse. Sajandeid vana kombe kohaselt osalevad maskeeritud rollides ainult noored vallalised mehed. Nad kannavad rahvarõivaid (sh fustanellat – volditud seelikulaadset eset, mis on iseloomulik Balkanimaade meeste rõivastele) ja nende nägu katab unikaalne käsitsi valmistatud mask (prosopos). Tantsus osalevate meesrollide (gianitsaros) hulka on sattunud ka üks naistegelaskuju (boula), kuid sedagi kehastab traditsioonilistesse pulmarõivastesse riietatud mees.

 
 
 

Kõikide rollide maskid on tehtud käsitsi vormi järgi, mis säilinud teadaolevalt 18. sajandist. Selleks kasutatakse paksu kangast ja pastataolist massi (stukki). Mask kaetakse mõlemalt poolelt mesilasvahaga, et jahutada kandja nägu. Nimelt on maskide suu- ja silmaavad imepisikesed, mistõttu on nende taga peituvatel kehastujatel sageli keeruline näha ja hingata. Suurt suud ja silmi peeti varasemalt aga inetuteks.

Gianitsaroste maskidele on kinnitatud ka hobuselakast ja tõrvast tehtud vuntsid.

 

Maskide valge põhi sümboliseerib looduse ja Kreeka rahva surma, samal ajal kui kontrastsed punased põsed (t)ärkamist. Otsaesisele vajutatud kollane jälg oli algselt ainult boulal, viidates abielustaatusele, hiljem on seda kasutatud ka meesrollide maskidel nii ilu eesmärgil kui sümboliseerimaks orjanduse surma.

 

Loe lähemalt traditsiooni kohta (inglise keeles) >>

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TULEMAS
 
 

Hakkame santima! koolitused

 
 
 
 

KADRIPÄEVA TOIDUKOOLITUSED

6. november Põlvamaal Vastse-Kuuste kogukonnamajas

9. november Järvamaal Albu toiduaidas

11. november Valgamaal Hargla kogukonnaköögis

13. november Pärnumaal Soometsa külamajas

15. november Haapsalus Iloni Imedemaal

20. november Lääne-Virumaal Eipri külaseltsis

21. november Tartumaal Kõrveküla põhikoolis

23. november Võrumaal Lüübnitsa külakeskuses

 

KADRIPÄEVA KOMBESTIKU KOOLITUS

11. november Narva kultuurimajas Rugodiv

 
 
Registreeri end koolitusele!
 
 
 

Martide-kadride kooskäimised

 
 
 
 
 
 

Mardipäeva

töötuba

6. november

Kärdla Tantsumajakas

 

Kooljakuu

santide päev

7. november

Eesti Vabaõhumuuseum

 

"Mardi maitsed degusteerimiseks"

7. november

Kõmsi Rahvamaja

 
 
 
 
 
 

Kadripäeva veebiviktoriin

8. november

Valga muuseumi Facebooki leht

 

Kadriema saagikott

8.-21. november

Valga muuseumi Facebooki leht

 

Kihnu mardipäev

9. november

Kihnu muuseum

 
 
 
 
 
 

Kadritunnid

 

16.-23. november

Valga muuseum

 

Lasteteater "Mart läheb katri ja Kadri läheb marti"

21. november

Von Glehni Teater

 

Kadripidu

 

24. november

Valga muuseum

 
 
 
 
 
 

XVII Taaderandi

talisted

24. november

Tartu südalinn

 

Kambja kogukonna kadripidu

25. november

Ignatsi Jaagu Kooli õuel

 

Videolavastus 

"Igavikuilma ilmutused" 

25. november

Hakkame santima! Facebooki ja Youtube'i leht