EESTI FOLKLOORINÕUKOGU KUUKIRI

 

 
 
 
 
 

EESTI FOLKLOORINÕUKOGU KURAATORITE VÕRGUSTIKU ARENDUSSEMINAR

 
 

Eesti Folkloorinõukogu kutsus 4.-5. detsembril armsasse Võru linna kokku kõik folkloorikuraatorid üle kogu Eesti. Esimesel õhtul tutvusime teineteisega Kubija spa- ja saunakeskuses ning õhtustasime hubases Kubija restoranis.


Teise päeva hommikul saime kosutava kõhutäie legendaarses Katariina kohvikus. Enne veel, kui alustasime oma töise arendusseminariga, andis Monika Tomingas üle Eesti Folkloorinõukogu tunnustuse pikaaegsele Lääne-Virumaa folkloorikuraatorile Pilvi Lepiksoole, kes pärandab oma ameti Annika Aasale. Sellele järgnes aktsiooni "Hakkame santima!" kuraatorite tänamine ja tunnustamine ning seejärel hakkasime „tööle“.

 

Arendusseminari viisid läbi Ivika Nõgel ja Margus Timmo. Esimeseks ülesandeks oli üksteisega tutvumine ning jää purustamine. See läks väga lõbusalt ning seltskond klappis esimesest silmapilgust. Õpiti tundma üksteise tausta- kus on kellegi juured, kes millega tegeleb ning mis meid motiveerib folkloori edasi kandma ja sellega tegelema.

 

Toimus sujuv üleminek Folkloorinõukogu kuraatorite võrgustiku töö paremaks muutmisele. Moodustasime erinevaid gruppe, et välja tuua kuraatorivõrgustiku kitsaskohad, kuid ka plussid. Puudutasime ka Folkloorinõukogu üldisemaid eesmärke ning arenemisvõimalusi. Õhtu lõpuks said paberile pandud mitmed uudsed ideed, nagu näiteks mõtted "ristiretkedest", tihedamatest kokkusaamistest, EFN sümboolikaga meenetest ja paljust muustki.

 
 

Seminari lõpuks viis Monika Tomingas läbi kiire ajurünnaku Väike-Baltica asjus. Vaatamata pikale seljataha jäänud päevale, suudeti genereerida palju põnevaid mõtteid, kuidas Tallinna Tornide Väljakul Vanalinnapäevade ajal toimuvat üritust korraldada.

 
 
 

Üldkokkuvõttes sai seminaril kirja pandud palju häid mõtteid ja arengusuundi. Päeva lõpus jäi kõlama mõte, et  selliseid kuraatorite kokkusaamisi võiks tihedamini korraldada, kuna see on suurim motivaator oma maakonnas või paikkonnas tegutsemiseks. Kõik olid rahul tulemiga ning läksid laiali positiivselt laetuna.


Suur tänu EFN töökale kollektiivile!

 

Triinu Ülemaante

Raplamaa rahvakultuurispetsialist

Rahvakultuuri Keskus

 
 
 

"HAKKAME SANTIMA!" LUGES ÜLE EESTI KADRI- JA MARDISANDID!

 
 
 
 
 

Eesti Folkloorinõukogu ja Rahvakultuuri Keskuse ühine koostööprojekt, sanditamis-kombestikku populariseeriv aktsioon „Hakkame santima!“, kutsus sel aastal kõiki kadri- ja mardisante ennast rahvaloendusele kirja panema.


Üleriigilisel mardi- ja kadrisantide rahvaloendusel pani sel aastal end kirja 325 seltskonda mardisante ja 276 seltskonda kadrisante, kokku 3 929 inimest. Kõige rohkem sanditajaid ehk 139 seltskonda oli Harjumaal (22,9 % sanditajate koguarvust), järgnes Tartumaa 68 grupiga (11,2% sanditajate koguarvust) ja Raplamaa 65 grupiga (10,7% sanditajate koguarvust). Suur hulk sanditajaid oli ka Pärnumaal, 55 seltskond (9,1 % sanditajate koguarvust) ja Võrumaal, 42 seltskonda (7% sanditajate koguarvust). Mardi- ja kadrisantide rahvaloendusele pandi end kirja kõigist maakondadest.

 

„Hakkame santima!“ aktsiooni aitasid maakondades läbi viia piirkondlikud kuraatorid, kelle üheks ülesandeks oli ka jagada teavet kadrisantide rahvaloenduse kohta ja innustada inimesi minema katri jooksma. Kuraatorite sõnul on kadrijooksmine endiselt au sees. „Selle aasta kadripäeva ajal nägin sotsiaalmeedias väga rohkelt paljude tuttavate postitusi, kes kõik olid kadriks käinud“ kommenteeris Läänemaa kuraator Marju Viitmaa. Kadrisandi rahvaloenduse tulemused kinnitasid, et kadri- ja mardisandiks käimine on jätkuvalt elav traditsioon ning lisaks lasteaedadele ja koolidele joostakse katri ka traditsioonilisel viisil, tänavatel ukselt uksele käies, ka 2-4 liikmelised sõpruskonnad, pered ja ka suuremad kollektiivid ja külakogukonnad.


Lisaks üleskutsele minna 24. novembril kadrisanti jooksma, toimus aktsiooni raames ka palju teisi sündmusi, näiteks hulgaliselt koolitusi ja kadripidusid.


Santide mentorkoolitused 
Kuna aktsiooni üks eesmärke on inimeste teadlikkuse tõstmine, eelnesid kadrijooksmisele koolitused sanditamiskombestiku ajaloost ja tähendustest ning kombestiku praktilised läbimängimised. Rahvakultuuri Keskuse vaimse kultuuripärandi osakonna eestvedamisel toimusid neljas piirkonnas (Tallinn, Tartu, Haapsalu ja Kohtla-Järve) kahepäevased mentorkoolitused, mille üks päev keskendus sanditamiskombestiku ajaloole ja praktilisele läbitegemisele ning teine andis oskused ja teadmised inimeste kaasamiseks (kadrisandi jooksmisele). Mentorkoolituste lektoriteks olid Reet Hiiemäe ja Kairi Leivo (kadri- ja mardikombestik), kogukonna kaasamise teemadel kõnelesid Eha Paas, Ivika Nõgel ja Krista Habakukk.

 

Mentorkoolitused olid suunatud ennekõike õpetajate ja eestvedajate koolitamisele, kes annaksid saadud teadmised oma kogukonnaliikmetele edasi, olgu siis lasteaias, koolis, külaseltsis, huviringis või mujal. Jõgevamaa kuraator Pille Tutt ütles, et tema sai mentorkoolitustelt palju uusi teadmisi ja nippe, kuigi on ise oma külaseltsiga sageli katri jooksnud. „Minu jaoks oli uus teadmine näiteks kadrisantide hambaraha küsimine, samuti ka see, et ka kadrid võivad kättemaksuks teha trikke, kui neid sisse ei lasta. Väga mõnus oli ka Kairi Leivo praktikum, kus ta rõhutas just improvisatsiooni ja vajalikkust leida ise kadripere juhina erinevaid spontaanseid lahendusi, kuna ei või teada, milline situatsioon sind võõrasse kodusse minnes ees ootab“, rääkis Tutt.


Koolitustelt hinnatigi kõige enam „teiste praktilisi kogemusi ja näiteid“, „huvitavaid fakte päris elust“ ja ülevaadet kadrisanditamise olukorrast tänapäeval.  „Praktiline töö andis rohkelt teadmisi, kuidas võib erinevaid olukordi lahendada, samuti sai palju uusi nippe teistelt kaaslastelt“, kommenteeris üks koolitusel osalenu.

 

Koostöö rahvamajade ja muuseumidega

Lisaks mentorkoolitustele toimusid maakondades koostöös kohalike rahvamajade ja muuseumidega mitmed eraldi kadrikombestiku koolitused kogukonnaliikmetele.

 

Koolituste  juht Leelo Viit (Rahvakultuuri Keskuse vaimse pärandi osakonna juhataja) sõnul on plaanis jätkata koolitustega ka tuleval aastal. „Rahvakalendri tähtpäevade funktsioonid on tänaseks päevaks väga palju muutnud ning selleks, et kadri- ja mardikombestik püsiks endiselt elujõuline, on vajalik kadripäeva tähendus taas ümber mõtestada. Seda on hea teha koos koolitusel osalejatega. Väga oluline ka koolituste praktiline osa, mis annab võimaluse siduda koolituselt saadud teadmised terviklikuks pildiks ja panna need reaalsesse kasutusse.


Rahvakalendri kombestiku koolitaja Reet Hiiemäe: „James Bondil ja kadrisandil on ühist niipalju, et mõlemad teavad, mis tunne on varjuda ühe pika traditsiooniga tähtpäevatähistuse raames maskeeringu taha.“ „Eestlastele hästi tuntud kadrisantide heledat riietust on mõned uurijad samuti seostanud kujutelmaga teispoolsusest ja hingedest. Ent samuti on arvatud, et kadrisantide riietus rõhutab ilu või lihtsalt kontrasti tumeda ja hatuse välimusega mardisantidega ning sümboliseerib peagi langema hakkavat lund.“ (Reet Hiiemäe)
 

Õppevideod
Kadrisantide ja nende kombestikuga sai tutvust teha ka õppevideote vahendusel. Koostöös Eesti Folkloorinõukogu noortekoja ja Eesti Vabaõhumuuseumiga valmisid lühiklipid, mis tutvustasid, kuidas maskeerida kadripere liikmeid ja mis rollid neil on. Kõik õppeklipid on kättesaadavad „Hakkame santima!“ youtube kanalis. 

Vaata kadrikombestiku praktikumi siit!
Vaata kadrilaulude praktikumi siit!

Kadripäev- kõikide rahvaste põline komme

„Hakkame santima!“ aktsioon on juba teist aastat rahvusvaheline ning lisaks kohalikele kadridele ja martidele käivad sanditamas ka külla kutsutud väliskollektiivid. Sellel aastal olid oma sanditamiskombeid näitamas kaks kollektiivi Lätist, Narvas tegutsev vene folkloorirühm Guselki ning isurite laulu- ja tantsuansambel.


22. novembril tutvustasid Läti Ogre kultuurimaja folkloorirühm Artava ning Võru naisteklubi kadrikombeid Võrus, kus heategevuslikul kadrisandijooksul külastati 8 erinevat asutust  ning koguti ande vähekindlustatud perede toetuseks.

 

23. novembril andsid Läti lustakad kadrisandid kontserdi Paide noortekeskuses ja järgmisel päeval joosti ühiselt katdrisanti Albus ning pidutseti kadripeol koos kohalike folkloorirühmade ja Albu kogukonnaga.

 
Kadrisanti käisid koos kohalikega jooksmas ka teised väliskülalised, Narvas tegutsev folkloorirühm Guselki, kes tutvustas venelaste sanditamiskombeid. Guselki noored jooksid katri Kullamaal koos folkloristi Mari Sarve ning kohaliku tantsurühmaga. Maha peeti vägev kadripidu Risti põhikoolis koos sealsete noorte rahvamuusikutega. Guselki folkloorirühm andis lisaks ka kaks koolikontserti Tallinnas Mustjõe gümnaasiumis.

Kadripidu Viljandis
Aktsioon lõppes kadripäeval, 25. novembril suure Kadripeoga Pärimusmuusika Aidas, kus osalesid lisaks eelpoolnimetatud külaliskollektiividele ka CIOFF Latvia kokku pandud kolmeliikmeline kadrisandi pere ning isurite laulu- ja tantsuansambel, kes viis läbi ka isuri traditsioonilise pakutrüki töötoa.


Kadripidu oli lavastuslik jutustus nii eesti kui ka teiste rahvaste kadri- ja mardikommetest, mille lavastas kauniks kunstiliseks tervikuks rändteater Vaba Vanker.


Üks õige kadripidu ei saa mööduda ilma meie endi kadrisantideta. Eesti kadrisandi-kombestikku tutvustasid peol kaks väga vahvat ja vägevat Kadriperet: Aida ja Karksi kadrid. 

Vaata kadripeo fotosid!
 
 
Video: Karksi Kadrid kadripeol Viljandi Pärimusmuusika Aidas!
Video: Läti rühm kadripeol Viljandi Pärimusmuusika Aidas!
Video: Rändteater "Vaba Vanker" kadripeol Viljandi Pärimusmuusika Aidas!
 
 
 

UUSKASUTUSKESKUS JA MARDIKAD COOPI TOIDUPOES

 
 

„Hakkame santima!“ aktsiooni üks unistusi oli tuua kadri- ja mardipäev, kui meie oma põlised rahvakalendri pühad, nii kaubanduses, kui linnaruumis nähtavamaks. Lisaks suurimatele koostööpartneritele, Uuskasutuskeskusele ja Coop Eestile, valmistas rõõmu ka kommivabrik Kalev, kes meile sobival ajal mardi- ja kadrisandi kommisegu turule tõi.  Inimesi kutsusid kadrisanditama ka 16 välireklaami piilarit, mis olid paigutatud igasse maakonda.

 

Koostöö Uuskasutuskeskusega

Uuskasutuskeskuse poodides olid välja pandud kadrisandi-riiete leiunurgad, samuti sai Tallinna poodides meisterdamisnurgas teha kadrimaski. 

Vaata Monika Tomingase intervjuud Uuskasutuskeskuse leiunurgas!

Koostöö Coopiga

Lihavõtete, jõulude ja halloweeni ajal on toidupoodides ja kaubanduskeskustes temaatilised väljapanekud, kuid meie enda kultuurist pärit traditsioonilisi tähtpäevi peale vabariigi aastapäeva ei kajastata üheski toidupoes.  Coop Eesti juhtkond oli kadri- ja mardipäeva kauplusteses nähtavaks- toomise ideega meelsasti nõus ning nõnda saigi näha Maksimarketites, Konsumites ja teistes Coopi poodides riiulite vahel piilumas „Hakkame santima!“ mardikaid, kes viitasid mardi- ja kadriandide asukohale. Samuti kaunistasid kadri- ja mardisandid novembrikuiste Coopi uudiskirjade esilehti, mis jõudsid tuhandete eestlaste postkastidesse.

 
 
 
 
 
Vaata Coopi loosimängu!
 

KADRI VOORAND JA KADRILAUL

Tänavu valmistas suurt rõõmu meie imeline patroon Kadri Voorand, kelle hääl esitas kaupluste siseraadios üleskutse minna kadri- ja mardisanti jooksma. Kadrisanditamise toetuseks sai loodud isegi kadrilaul, mis on just niisama helge, muinasjutuline ja kaunis kui armastatud Eesti laulja ise.


"Nüüd täiskasvanuna olen suurtel lavadel kadrilaule esitanud küll professionaalse muusikuna, kuid siiski tuleb sisse toonane mõnus ärevus ja ettekujutus erinevaist pererahvaist ja kadriõnnest. Midagi ürgset ja sügavkultuurset on selles vanas ja rikkas traditsioonis,“ ütleb muusik Kadri Voorand. "Eks see ihaldatuim saak olidki ehk kommid, kuigi õunad andsid saagikotile jälle tunnustavat mahtu. Alati naasime uhke tunde ja uute ning suursuguste ideedega järgmiseks aastaks," meenutas muusik Kadri Voorand katri jooksmist.

Kuula Kadri Voorandi kadrilaulu!
 

TUHAT TÄNU!

„Hakkame santima!“ aktsioon tänab kõiki koostööpartnereid, artiklite kirjutajaid ja avaldajaid, maakondlikke kuraatoreid, vabatahtlikke kadripidude ja koolituste korraldajaid, lektoreid, kohalikke folkloorirühmi ja kogukondi, kes panustasid kadripäeva nähtavamaks muutmisele!


Kohtumiseni juba järgmise aasta mardipäeval!

 

Kati Taal

" Hakkame santima!" projektijuht ja EFNi juhatuse esinaine

 

EESTI FOLKLOORINÕUKOGU PROJEKTIJUHINA ALUSTAS TÖÖD KRISTI PUMBO

 
 
 

Kristi on sündinud ja koolis käinud Võrus, omandanud magistrikraadi Tartu Ülikooli majandusteaduskonnas ja bakalaureuse-kraadi Eesti Humanitaarinstituudis näitleja erialal. Ta on harinud 11 aastat kohalikku rahvakultuuripõldu Eesti Vabaõhu-muuseumis muuseumipedagoogi ja haridusosakonna juhina. 

 
 

Ta mängib pilliklubis Söepõletajad viiulit ning torupilli ning on Rahvakunstiselts Leigarid pillirühma liige. Lisaks naudib ta laulmist regilaulust kirikumuusikani.

 

Kuidas leidsid tee Eesti Folkloorinõukogusse?
Juhuse tahtel sattusin tööle Eesti Vabaõhumuuseumisse, kuhu jäin pea üheteistkümneks aastaks. Kõige enam nautisin sealseid rollimängulisi suurüritusi. See oli elus huvitav periood, kuna viibisin valdava osa ärkvelolekuajast 19. sajandis, omades täiesti teistsugust identiteeti, ajastukohast rõivastust ja isegi uut nime.

Peaaegu 2 aastat töötasin Tallinna Linnateatris, mis on kahtlemata Eesti unikaalseim teater nii oma uskumatult müstilise keskaegse õhustiku, kui ka erakordse loomingulise personali tõttu.

Eesti Folkloorinõukogusse otsustasin kandideerida, kuna tundsin vajadust ise sündmusi luua.

 

Mida sooviksid Eesti Folkloorinõukogus ära teha?
Sooviksin, et rahvakultuur ei oleks pelgalt kohustuslik peatükk algklasside kooliõpikutes, vaid see läheks tagasi massidesse.
Loodan, et saan aidata kaasa sellele, et inimesed sooviksid televiisorite ja arvutite tagant välja tulla ja üha enam kasvaks vajadus üksteisele silma vaadata ning päriselt koos olla – olgu see laulu, tantsu, pillimängu või mõne muu tegevuse kaudu.

 

Mille üle oled elus kõige enam uhkust tundnud?
Eelkõige selle üle, et alustasin alles viiuliõpinguid alles siis, kui olin umbes 30.aastane. Toona valitses veel arusaam, et kui 3.aastaselt ei alusta, pole mõtet pilli kätte võtta. Käisin mõned aastat viiulitundides ja viskasin lõpuks pilli aastateks nurka, kuna helid, mis viiuli seest välja tulid, ei rõõmustanud ei minu ega kaugeltki mitte kellegi teise kõrva. Ühel päeval otsustasin veelkord proovida ja sellest sai alguse armastus muusika vastu, mis ajas üha kasvab. See armastus on viinud mind kokku paljude sarnaste inimestega ning liitnud helide abil meie südamed sügavaks sõpruseks.

 

Loodetavasti suudavad ka Eesti Folkloorinõukogu poolt loodavad algatused paljud südamed ühte liita.

 
 
 

PÄRIMUSPIDU BALTICA JA PÄRNU FOLKLOORIRÜHMAD AASTAL 2019

 
 

Folkloorirühmad on Pärnus aktiivselt tegutsenud alates 90-ndate aastate algusest. Koos Rahvusvahelise Folkloorifestivali Baltica algusaastatega jõudis folklooriliikumine ka Pärnusse. Baltica festivali maapäevadena korraldati „Pärnumaa Pirandit“ ja „Audru Andevakka“.

 

Baltica festivali Eestis toimumise aastad on alati olnud erilised ja seda aega oodatakse. Rühmajuhid pühendava aega oma kandi pärimuse uurimiseks ja selle põhjal valmistatakse ka ette pärimuskavad rühmale.

 

Sel aastal juhtus nii, et juubelilaulupidu ja pärimuspidu Baltica toimusid samal aastal. Mõned inimesed jõudsid mõlemale peole ja mõned valisid kuhu minna. Tahtmine tulla kokku ja koos laulda ning tantsida pole kuhugi kadunud. Sel aastal oli hea, et ei olnud väga piiritletud reegleid, milliseid kavasid, milliseid lugusid, laule ja tantse esitada. Kõik oli lubatud, peaasi, et oma ja ehe.
 

Pärnus on alati olnud aktiivsed pärimustantsu rühmad ja pillimängijad. Keerulisem on lugu ehedate lauljatega, kes suudaksid regilaulu üles võtta. Tegijaid on palju ja juba ainuüksi see räägib enda eest, et kevadel toimus Pärnu linnas kolm eelpidu. Kolme eelpeo tegemine oli õige otsus, sest ühele päevale ja ühte saali kõik Pärnu linna folkloorihuvilised ära ei mahu. 12 rühma Pärnu linnast ja üks Lääneranna valla folkloorirühm otsustasid osa võtta ka Tallinnas toimuvast pärimuspeost.

 

15. novembril kogunesid kõik Pärnu folkloorirühmade juhendajad Baltica Pärimuspeo tänupeole ja sellele järgnevale Lõõtsavägilaste kontserdile Pärnu Noorusemajja. Ühise laua ümber istudes läksid ka keelepaelad lahti ja kiidusõnu jagus selle aasta Baltica korraldajatele. Kindel on see, et selliseid pidusid on vaja, et edasi tegutseda. Uute plaanide arutamisel tekkis mõte taaselustada Pärnumaal suurem ühine pärimuspidu nagu varem olid "Pärnumaa Pirand" ja "Audru Andevakk". Elame näeme, kas see mõte saab ka teoks.

 

Uue aasta plaanid on juba paljudel sündmuste korraldajatel paigas. 2020. aastal toimub Pärnus Rahvusvaheline Ingerisoomlaste laulupidu ja juba traditsiooniks saanud rahvusvaheline Suupillifestival, kus astuvad üles ka lõõtspillimängijad. Igal suvel toimub Pärnus ka külapillimeeste kokkutulek. Juba veebruaris on aga kõik folkloorirühmad oodatud järjekordsele Rääma folklooripeole. Kuniks jätkub oma pärimusest huvitatud inimesi, elavad ka meie esivanemate laulud, tantsud ja pillilood edasi.

 

Alli Põrk

Pärnu LV kultuuri-ja sporditeenistus

rahvakultuuri peaspetsialist

Artikli täisversiooni lugemiseks vajuta siia!
 
 
 

LEINAME: SIRJE OSIPOV

 
 
 

Sünniaeg: 07.06.1937
Surmaaeg: 11.11.2019

 

Pärnumaa kultuurimaastikult on lahkunud Sirje Osipov, kes oli Pärnumaa legendaarne kultuurtöötaja, folklorist ja rahvatantsuõpetaja. Ta asus Pärnu linna kultuuritööle kohe peale Tallinna kultuurikooli lõpetamist  60-ndate alguses. Pikki aastatid töötas ta Pärnu Kuurordi klubis. Hiljem jätkas tegevust Pärnu Rajooni Kultuurimajas. 80-ndatel ja 90-ndatel oli Sirje Pärnu maavalitsuse kultuuriosakonnas metoodik. Need olid ainult ametinimetused. Kõigi nende aastate taga oli aga viljakas tegevus.

 
 

80-ndate lõpus, uute tuulte saabumisega oli Sirje see, kes elustas Pärnumaal folklooriliikumise. Tema algatas ja viis mitmeid aastaid läbi Folkloorifestivali „Pärnumaa Pirand“ ja hiljem Audrus elades ka folkloorifestival „Audru Andevakk“, ühtlasi olid mõlemad festivalid rahvusvahelise folkloorifestivali Baltica Pärnumaa maapäevad. Tema juhitud Folkloorirühm „Hoiuspuu“  on ainus Pärnumaa folkloorirühm, kes on pälvinud Eesti Folkloorinõukogu aastapreemia oma sisuka tegevuse eest. Pikki aastaid oli Sirje Osipov Pärnumaa rahvatantsurühmade kuraator kogu Pärnumaal ja korraldas Pärnumaa rahvatantsupidusid.


Olles pensionär, alustas ta tegevust Pärnumaa eakate tantsurühmade ja folklorirühmadega. Tunnustust on väärinud Sirje tegevus seenior rahvatantsurühma „Räämakad„ juhina. Tavaline on, et memmed tahavad tantsu lüüa. Sirje on aga suutis luua rühma, kus tantsivad nii memmed kui ka taadid. 12 paari küpses eas tantsijaid on alati oma esinemisega publikus vaimustust tekitanud. „Räämakate“ repertuaargi on eriline, vanad seltskonnatantsud. Oma rühmadele lõi ta uusi tantse, mis sobivad tantsimiseks eakate rühmadele. Sirje teadmised pärimuse varasalvest olid lõputud. Kindlasti ei jõudnud  me veel kõiki  laulumänge ja tantse Sirjelt üle küsida ja kirja panna.


Sirje võitles aastaid raske haigusega, aga ikka ja jälle leidis endas uut väge ja jõudu.


2016. aasta oli Eestis merekultuuri aasta ja Sirje tuli 2015. aasta sügisel välja ideega korraldada Pärnumaa Eakate suvepidu, mis oli pühendatud merekultuuri aastale.  Suvepidu „Meri, Maa ja Päike“ toimus 29. mail 2016  Pärnu Vallikäärus. Sirje suurepärane idee sai teoks. Imetlesime tema suurepärast oskust kava kokku panna, laulud, tantsud selgeks õpetada ja pidu lavastada. Sirjes  elasid  koos oskus korraldada ja luua. Sirje Osipovist  jääb kultuurilukku  alles poole sajandi pikkune tegevus Pärnumaa kultuuripõllul.


Pärnumaa kultuurirahvas jääb mäletama Sirje erksat vaimu, kaalukat sõna, oskust kaasata inimesi ja korraldada sündmusi.


Üheskoos  meenutame Sirjet 11.01.2020 kell 15:00  Pärnus Nooruse majas.

 

Alli Põrk  
Pärnu LV kultuuri-ja sporditeenistus
rahvakultuuri peaspetsialist

 
 
 

KALENDRISSE KIRJA!

 
 

Lõõtsalood Setomaalt 2 - plaadiesitlus Nedsaja Metsamajas, Obinitsas, Mikitamäel

5., 8. ja 11. detsember

Setomaa

 

Meelika Hainsoo & Paul Daniel "Kes aias?"

7. detsember

KUMU

 

Viimast korda: "Koju jäi mul …"

8. detsember 2019

Võru kino Kannel

 
 

  Hiieretk Kambja kihelkonna pühapaikadesse

8. detsember 2019

Kambja

 

 

Võru III talvine tantsupäev ja linna jõululaat

8. detsember 2019

Võru linna keskväljak

 

Kogupere jõululavastus "Eestlaste Muistne Jõululugu"

8. detsember 2019

Viljandi Pärimusmuusika Ait

 

 
 

Pööriöine pulmapidu: liikuv video- ja valgusetendus

13.detsember 2019-

13. jaanuar 2020

Eesti Vabaõhumuuseum

 

Tartu talvine tantsupäev 2019 – „Rahva Tantsud“

14. detsember 2019

Tartu Raekoja plats

 

Jõuluküla. Jõuluuskumused ja imed läbi sajandite.

14.-15. detsember 2019

Eesti Vabaõhumuuseum

 

 
 

ERMi hõimuklubi: Isuri põlise identiteedi säilitamine

17. detsember 2019

Eesti Rahva Muuseum

 

Pärimusmuusikute jõulukontsert-pidu

19. detsember 2019

EMTA kammersaal

 

Klubi Kuldsed käed

21.detsember 2019

Tallinna Keskraamatukogu 

 
 
 

Vaata suuremat valikut detsembrikuu üritustest ja koolitustest...

 
 
 

Järgmine Eesti Folkloorinõukogu kuukiri ilmub 3.veebruaril 2020
Ettepanekud edastada aadressil info@folkloorinoukogu.ee.

 
 

      Eesti Folkloorinõukogu

      Vene tn 6

      10123 Tallinn

 

   

           Leia meid Facebookis